Оброчището "Св. Илия" се намира на около 5 км северно от центъра на с. Горна Диканя, 1 км северно над махала Клисурата. Разположен е на хълм в границите на късноантичната крепост Градище.
На мястото има оброчен каменен кръст, поставен сред руините на древна църква, където в ново време е изграден малък параклис. Може би на това място някога населението е разкрило църквата на крепостта и както обикновено, над нейния олтар е поставен оброчен кръст.
В миналото крепостният зид, който обхващал площ от около 4-5 дка, е бил добре очертан над земята. Днес на терена могат да се видят само отломки от строителни материали, антична керамика, шлака и сгур. Тукашната крепост се е намира в близост до рудодобивни и металургични райони и без съмнение е тясно свързана с металодобива от северните склонове на Верила, развиван през късната античност (IV-VI в.). И днес в местността „Стайчиница”, на около 1,5 км северно от „Градището”, се намират стотици кубици камък от промиване на рудите. Тези находища били експлоатирани и през средновековието, дори през османския период (чак до XVIII - началото на XIX в.).
Технологията на добив и преработка на рудата през средновековието не била променена в сравнение са тази през античността, което правило работата на тукашните маданджии (рудари и металурзи), свързана с големи рискове, изключително опасна. Тази дейност предопределила засилената набожност и предпочитание на определени култове от страна на местното население. Това намерило израз в строителството на храмове и почитане на светци покровители в съответните оброчни места. Такова място, чийто покровител е Свети пророк Илия (според народната митология повелител на огъня), намираме именно в местността "Градище".
Източници:
1. Митова-Джонова, Д. Археологически паметници на Пернишки окръг, София, 1983 г.;
2. Ковачев, Георги - Мрака и Радомирско през Средновековието и Възрожденската епоха IV-XIX век., Радомир, 2007 г.;
3. Чолева-Димитрова, А. - Местните имена в Радомирско., Сoфия, ИБЕ-БАН, 2009 г.